اشتغال و اقتصاد

براساس آمار موجود از سال ۱۳۸۹ تعداد شاغلین روستای لاو حدود ۶۵ نفر بوده است که از این تعداد ۴۱ نفر در بخش کشاورزی، ۱۴ نفر در بخش صنعت و ۱۰ نفر در بخش خدمات فعالیت داشته اند.

کشاورزی: زراعت و باغداری

روستا دارای حدودا ۳۹۳ هکتار اراضی کشاورزی می باشد که ۱۰۸ هکتار آن به اراضی زراعی و ۴ هکتار آن به باغ اختصاص دارد و مابقی به صورت آیش رها شده است. بیشترین سهم فعالیت اقتصادی روستای لاو بر پایه فعالیت های کشاورزی نهاده شده است. براین اساس بیشترین درآمد شاغلان روستا از طریق فعالیت های کشاورزی تامین می شود. در واقع محور اقتصادی ساکنین این روستا بر پایه تولید محصولات باغی و زراعی قرار گرفته است. نوع تولیدات و حجم تولیدات باغی تا حدودی سبب ایجاد بازار فروش فراتر از سطح محلی شده است و در سطح ناحیه و صادرات انجام می گیرد.

دامداری

دامداری بعنوان یک عامل تولیدی، نقش مهمی پس ار باغداری در فعالیت های روستاییان ایفا می کند. شرایط طبیعی حاکم بر منطقه، محیط نسبتا مساعدی برای دامپروری فراهم آورده است. شیوه بهره برداری از دام عمدتا به صورت سنتی می باشد. طبق آمار جهاد کشاورزی در این روستا تعداد ۱۳۶ راس بز و بزغاله، ۳۰۰ راس گوسفند و بره و چند راسی گاو وکوساله وجود دارد.

صنعت

بخش صنعت کمترین شاغلان را به خود اختصاص داده است و تنها ۱۴ نفر معادل ۵/۲۱ درصد از شاغلین کل روستا در این بخش به فعالیت مشغول هستند.  و صنایع دستی علی رغم وجود ساختار روستایی بصورت قابل توجهی رونق نیافته است. تنها بخشی از جمعیت زنان در بخش بافت قالی و قالیچه های دستی مضغول هستند که از نظر اشتغال و درآمد نقش مهمی در اقتصاد خانوارهای منطقه به عهده دارد.

خدمات

براساس مطالعات میدانی در این روستا تعداد افراد شاغل در بخش خدممات برابر با ۱۰ نفر معادل با ۴/۱۵ درصد از شاغلین کل روستا می باشد که بیشترین شاغلین این بخش شامل خرده فروشان، کارگران غیرماهر، رانندگان و … می باشند که بیشتر در شهرهایی مانند مجلسی و مبارکه مشغول به فعالیت می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده − دو =

فهرست