اطلاعات جغرافیایی روستا

اطلاعات جغرافیایی روستای لاو

روستای تاریخی لاو در استان اصفهان شهرستان مبارکه، در بخش مرکزی واقع شده است. این روستا بعنوان یکی از روستاهای دهستان طالخونچه در مرکز دهستان واقع شده است. این روستا با فاصله کمی از شهر جدید مجلسی و فاصله تقریبی ۵ کیلومتر از محور اصلی ارتباطی مبارکه- بروجن قرار گرفته است. روستا از لحاظ موقعیت جغرافیایی در طول جغرافیایی ۵۱ درجه و ۲۷ دقیقه و عرض جغرافیایی ۳۲ درجه و ۱۱ دقیقه واقع شده است. ارتفاع از سطح دریا در این روستا برابر با ۱۸۱۰ متر از سطح دریا می باشد. در شکل گیری روستا عوامل متعددی چون توپوگرافی و خاک، شریان های آب و تا حدودی راه ارتباطی موثر بوده است. پتانسیل های محیطی از جمله توپوگرافی زمین به نحو مطلوبی در شکل گیری روستا موثر بوده است. وجود خاک مساعد جهت کشاورزی سبب شکل گیری واسکان در آن شده است. از دیگر عوامل وجود آبهای سطحس و زیر زمینی و حفر چاه، قنات و … که منابع ابی مناسبی جهت آبیاری می باشند.

آب و هوا

براساس ایستگاه سینوپتیک پل کله، بطور کلی اقلیم منطقه از نوع اقلیم سرد بیابانی می باشد که دارای زمستان های نسبتا سرد و تابستان های معتدل می باشد. بدین ترتیب با توجه به امار ۱۳ ساله منطقه، میانگین حداکثز دما در تیرماه برابر با ۸۸/۳۴ درجه سانتی گراد و میانگین حداقل دما در دی ماه برابر با ۳/۴- درجه سانتی گراد می باشد. بنابراین حداکثر درجه حرارت مربوط به تیرماه و حداقل درجه حرارت مربوط به دی ماه می باشد.

بارندگی

رژیم بارندگی این منطقه تحت تاثیر دو دسته عوامل در مقیاس وسیع و محلی قرار دارد. در مقیاس وسیع از یک طرف تحت تاثیر هوای سرد حاصل از نفود آنتی سیکلون سیبری به داخل ایران و از طرف دیگر متاثر از آب و هوای مدیترانه از جهت غرب و شمال غرب می باشد. در مقیاس محلی نیز از یک طرف شکل دشت که در شرق و غرب خود با ناهمواری ها مشخص شده است با توجه به برخورداری از میزان رطوبت لازم، فعل و انفعالاتی را سبب می گردد و از طرف دگیر نامهوای های غرب  دشت با افت توده های هوای گذری از زاگرس تا حدی بارندگی دریافت می کنند.

رطوبت نسبی

میانگین حداکثر رطوبت نسی در این منطقه مروبط به دی ماه با ۶۵ درصد رطوبت و میانگین حداقل رطوبت نسبی مربوط به خرداد ماه با ۳۰ درصد می باشد.

یخبندان

بطور کلیر تعداد روزهای یخبندان در ۱۳ سال آماری برابر با ۱۰۴ روز در سال می باشد که بیشتریت آمار مربوط به آذرماه می باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 − 2 =

فهرست